Historia KARHU

KARHU co oznacza niedźwiedź.
Jest to firma, która powstała w roku 1916. Została założona przez dwóch przedsiębiorców Arno Hohenthala i Karla Stokmanna. Rozpoczęła swoją działalność od produkcji oszczepów, dysków oraz butów do biegania na bieżni, tzw. kolców.
Na początku spółka nazywała się "Ab Sport Artikla", która w roku 1920 zmieniła nazwę na KARHU.
.W latach 30. firma  osiągnęła sukcesy rynkowe za sprawą  butów biegowych, w których biegali fińscy sportowcy i osiągali duże sukcesy.  Twarzą marki został Paavo Nurmi wielokrotny mistrz olimpijski biegający długie dystanse.
W roku 1930 firma rozszerzyła swoją działalność na produkcję nart do biegania i skoków. Podczas Wojny Zimowej 1939-1940 produkowali kombinezony do kamuflażu, namioty i narty dla armii fińskiej.

Marja Lissa Kirvesniemi

Hari Kirvesniemi
W roku 1951 firma sprzedała znak trzech pasków nieznanej jeszcze wówczas niemieckiej firmie Adidas za równowartość 1600 euro i dwie butelki Whiski.W roku 1960 Karhu zaczyęło używać znaku dużej litery "M" jako znaku firmowego na butach do biegania.W roku 1966 zmieniła nazwę na "Sports Karhu Sports Oy Ab", a w roku 1972 na "Karhu - Titan Ltd". W latach 80. i 90. czołówka fińskich biegaczy biegała na nartach Karhu, miedzy innymi Hari Kirvesniemi i jego żona Maria Lissa
 Kirvesniemi - wielokrotni olipijczycy i zdobywcy medali olimpijskich.
W  maju roku 2008 firmę przejął "Exel Oy", a w czerwcu przechodzi w ręce Amerykanów i podzieliła się na dwie firmy "Karhu Sporting Goods" i "Karhu Holding". Wówczas podstawową produkcją są narty terenowe i telemarkowe.W roku 2012 licencje do znaku towarowego i prawa do sprzedaży wykupiła firma "Startex Oy" producent smarów narciarskich START.
Karhuski produkuje 200 tysięcy. par nart rocznie, które sprzedaje na rynkach Finlandii, Szwecji, Japonii, Estonii, Niemiec. Mam nadzieję, że również u nas zagości na dobre na rynku narciarskim. I liczę na to, że moja skromna osoba się do tego w jakiś sposób przyczyni. Narty produkowane są w fabryce w Kitee.
Obecnie szefem firmy Karhu jest pan Hari Kirvasniemi.
W sezonie 2012/2013 fabryka w Kitte traci prawo do nazwy Karhu i o mało nie przestaje istnieć jednak dochodzi do porozumienia z właścicielami marki YOKO i właśnie pod tą nazwą zaczyna produkować narty biegowe.Wszystkie prawa do patentów posiada nadal co pozwala sądzić że jakość nart będzie bardzo wysoka . Szczególnie że opracowywane są nowe rozwiązania dorównywające czołowym producentom nart na świecie a dotychczasowe rozwiązania takie jak OPTIGRIP są udoskonalane.