Narty

Wszystkie modele nart  YOKO podobnie jak wcześniej KARHU produkowane są w Finlandii bez udziału podwykonawców z innych krajów.

Narty Yoko to kontynuacja myśli technicznej nart Karhu nastąpiły jednak małe poprawki które sprawiają że  narty YOKO są jeszcze leprze, co do szczegułów technicznych pozwolę sobie wrócić nieco później gdy będę omawiał poszczególne modele nart.


NARTY WYCZYNOWE WORLDCUP ZAWODNICZE  

 Zacznę może od najlepszej narty wyczynowej YOKO YXR zarówno do klasyka jak i do łyżwy.
Narta YOKO YXR SKATING wyczynowaWielką nowością jest narta YOKO YXR Skating mini , jest to narta jak sama nazwa mówi mini jej długość to 150 cm. Ta narta przeznaczona jest dla początkujących biegaczy którzy sobie cenią wysoką jakość  i pragną mieć nartę która jest łatwa w prowadzeniu bardzo szybka i lekka a co ułatwia początkującemu naukę jazdy stylem dowolnym.
Yoko YXC Skating mini

Tak wygląda wypełnienie nart Yoko YXR  tzw plaster miodu taki kształt wypełnienia zapewnia niską wagę i trwałość narty . Rossignol  X-ium Skate
Na zakończenie omawiania nart do tzw łyżwy trzeba wspomnieć o podkładce pod but wmontowanej w nartę która unosi nieco przód buta i sprawia że mamy zupełnie inny kąt stopy do podłoża takie rozwiązanie sprawia że łatwiej jest nam się odbijać z narty podczas podbiegów . Takie rozwiązanie stosowane jest już od jakiegoś czasu w wyczynowych nartach jako podkladka pod wiazanie ale tylko w systemie NNN natomiast  montowane w nartę jest  po raz pierwszy  umożliwia to uzyskanie innego kata stopy także w systemie SNS  .Wart by jeszcze wspomnieć o  najnowszych ślizgach nart marki YOKO które należą do najnowszej generacji ślizgów lepiej wchłaniają smary a co za tym idzie lepiej jadą a nowa narta nie wymaga tak wielokrotnego smarowania wstępnego.
YOKO YXR Clasic tzw narta zerowa dostosowana do temperatur około zera stopni

Na zakończenie omawiania nart z najwyższej półki  pragnę poswięcić uwagę narcie YOKO YXR CLASIC jak widać na zdjęciach szata graficzna jest podobna jak  model skating oczywiście specyfika techniczna  taka jak powinna być do klasyka. Narta bardzo lekka i wspaniale zachowuje się w torze idealnie się prowadzi .
YOKO YXR CLASIC

 

Narty sportowe

 

Czas na kolejny model tym razem YOKO YXC Skating i Clasic
YXC skating
YXC Optigrip 2.0

Rossignol Delta ClassicChciałbym zwrócić uwagę na nowy model z zmodernizowanym ślizgiem Optigrip 2.0 ( tzw łuska bez łuski ) nowy Optigrip jest znacznie lepszy od poprzedniego lepiej trzyma i znacznie lepiej jedzie. Narta gładka do klasyka wygląda podobnie jak poprzednie modele więc nie będę umieszczał fotografii tego modelu ,zakończę zdjeciem wypełnienia omawianej narty.
Wypełnienie YXC Classic Skating

 
Kolejny model to YOKO YXS.
Narta jest przeznaczona dla ambitnego biegacza z zacięciem sportowym produkowana jest z ślizgiem pokrytym Optigripem a wypełniona jest drewnem ponacinanym wzdłużnie by uzyskać obniżenie wagi narty.
YXS Yoko

Wypełnienie drewniane
Wypełnienie YXS

Co to jest Optigrip

Optigrip to opatentowana przez firmę Karhu obecnie YOKO rewolucyjna powłoka zapewniająca poślizg w jedną strone i trzymanie w drugą stronę obrazowo opisując jest to meszek (mikro łuska ) która dopasowuje
się do temperatury otoczenia po 5 minutach po wystawieniu na śnieg.Jeśli chodzi o właściwości poślizgowe to powłoka Optigrip ustępuje smarowaniu na trzymanie nieco, natomiast przewyższa tzw. łuskę znacząco.  Mam tu na myśli opcję Race sportową.W wersji na całym ślizgu tracimy na prędkości na rzecz wygody bo taka narta nie wymaga smarowania jest bez serwisowa.Wytrzymałość tej powłoki jest określona przez producenta na minimum 2000 km.Trzeba tutaj dodać o jeszcze jednej zalecie Optigripa a mianowicie tę powłokę można smarować klistrami a gdy warunki się zmienią zmyć zmywaczem i powłoka ponownie działa jak poprzednio.Jedyne na co musimy zwracać uwagę to zmywanie powłoki z zabrudzeń które powstają podczas użytkowania oraz należy unikać ścierania powierzchni narty ostrymi narzędziami (papier ścierny,noże itp.) Optigrip to jedyne takie rozwiązanie na świecie które zapewnia trzymanie w każdej temperaturze   inne marki skupiają się na tem. 0 stopni.W ostatnim czasie firma Yoko poprawiła ten patent co zaowocowało tym że narty z tą powłoką znacznie lepiej jadą niż poprzednio i równie dobrze trzymają.
.Jeżeli ktoś ma wątpliwości zapraszam do testowania nart do Wypożyczalni w Leśniczówce.

Struktura Optigrip w dużym powiększeniu .

 

 

NARTY TURYSTYCZNE 

 

Kolejny model YOKO YXT

Jest to narta turystyczna produkowana w kilku wersjach z powłoką Optigrip gładka Classic oraz z łuską.Wypełniona jest rdzeniem z pełnego drewna.
YXT YOKO czarna

Yoko YXT z łuską

Rossignol Evo First
Rossignol Evo First narta turystyczna dobierana do wagi idealna na wycieczki na nartach także poza trasami ubijanymi.
Rossignol Xtour Escape

Rossignol Xtour Escape kolejna turystyczna narta z łuską dla początkujących biegaczy.

Narty dla dzieci

YOKO YXK

Narty terenowe śladowe

Finowie są specjalistami w produkcji nart terenowych narty które państwu poniżej przedstawię są wyprodukowane po wieloletnich doświadczeniach i należą do najlepszych na świecie w swojej kategorii.Są bardzo trwałe a jednocześnie lekkie i posiadają olbrzymią wyporność co jest bardzo istotne poza trasami.
YOKO Hanki

Narta Yoko Hanki jest to narta o szerokości 6 cm i długości 210cm,225 cm,250 cm tak długa i szeroka narta idealnie się sprawdza w nieubitym terenie raczej na długich prostych szlakach (pola,łąki,równinne drogi leśne).


YOKO Kinos
Narta YOKO Kinos to kolejna narta z grupy nart terenowych - myśliwskich charakteryzuję się dużą szerokością bo aż 10 cm i niewielką długością bo 160 cm taka budowa jest idealna na wyprawy po nie przetartych szlakach takich jak: lasy, zarośla i inne trudno dostępne bezdroża.Obydwa modela nart terenowych są produkowane w wersji z Optogripem ( łuska bez łuski) oraz z tradycyjną łuską której jest dość dużo by poprawić trzymanie w trudnym terenie.
Wypełnienie narty Kinos i Hanki

Wypełnienie narty Kinos i Hanki

Nie produkowane już narty Karhu 

KARHU VOLCAN SKATING
KARHU VOLKAN Classic

Narty Karhu Volkan zarówno classic jak i skating to narta przeznaczona dla zawodników lub osób pragnących posiadać sprzęd wysokiej klasy o dużych możliwościach,charakteryzuje się niską wagą dzięki zastosowaniu rdzenia Ultracap-Nomex wzmocniona włóknem węglowym.
Produkowana w wersji na temperatury dodatnie lub ujemne (różnią się wówczas narty strukturą oraz twardością).Duży zakres twardości można dokładnie dobrać nartę do wagi.Podczas procesu produkcji narta jest komputerowo kontrolowana pod względem twardości.Wstępnie pokryta smarem fluorowym nadaje się od razu do użytku.
Cena 1082 PLN

Narta Karhu Spectra to narta druga w kolejności jeśli chodzi o cene i zastosowanie przeznaczona jest dla użytkownika wymagającego który jednak ceni sobie wygodę i bez serwisowość.
Jest produkowana w różnych wariantach Spectra Classic to narta gładka trzeba smarować na poślizg i na trzymanie,Spectra Race Optigrip to narta którą smarujemy na poślizg natomiast trzymanie zapewnia optigrip (łuska bez łuski).Trzeci rodzaj to Spectra Optigrip narta w całości pokryta jest optigripem (łuska bez łuski),tej narty nie smarujemy nie wymaga serwisowania.Szczegóły dotyczące Optigripa nieco później.

Cena 811 PLN

 KARHU Spectra (Optigrip na całości narty).
KARHU Spectra Race (Optigrip w strefie podbiegowej).Optigrip to opatentowana przez firmę Karhu rewolucyjna powłoka zapewniająca poślizg w jedną strone i trzymanie w drugą stronę obrazowo opisując jest to meszek (mikro łuska ) która dopasowuje
się do temperatury otoczenia po 5 minutach po wystawieniu na śnieg.Jeśli chodzi o właściwości poślizgowe to powłoka Optigrip ustępuje smarowaniu na trzymanie nieco, natomiast przewyższa tzw. łuskę znacząco.  Mam tu na myśli opcję Race sportową.W wersji na całym ślizgu tracimy na prędkości na rzecz wygody bo taka narta nie wymaga smarowania jest bez serwisowa.Wytrzymałość tej powłoki jest określona przez producenta na minimum 2000 km.Trzeba tutaj dodać o jeszcze jednej zalecie Optigripa a mianowicie tę powłokę można smarować klistrami a gdy warunki się zmienią zmyć zmywaczem i powłoka ponownie działa jak poprzednio.Jedyne na co musimy zwracać uwagę to zmywanie powłoki z zabrudzeń które powstają podczas użytkowania oraz należy unikać ścierania powierzchni narty ostrymi narzędziami (papier ścierny,noże itp.) Optigrip to jedyne takie rozwiązanie na świecie które zapewnia trzymanie w każdej temperaturze   inne marki skupiają się na tem. 0 stopni.Jeżeli ktoś ma wątpliwości zapraszam do testowania nart do Wypożyczalni w Leśniczówce.Następną nartą to Karhu Centra narta dla traktujących bieganie na nartach bardziej turystycznie, rozróżniamy dwie odmiany tego modelu ze względu na grafikę to bardziej damska oraz męska.Trzeba tutaj dodać ze podobnie jak poprzednie modele dostępna jest wersja do biegania techniką łyżwową (Skating).Narta ta jest pokryta w całości Optigripem nie wymaga serwisowania.
Cena 594 PLN
KARHU Centra wersja dla pań


KARHU Centra (skating)Następny model to KARHU FERAN narta dla narciarzy zaczynających swoją przygodę z narciarstwem biegowym dostępna w wersji z łuską po bardzo przystępnej cenie .
KARHU FERAN( wersja z łuską)

Cena 330 PLN
Ostatni model to KARHU TEDDY jest to narta przeznaczona dla najmłodszych ,grafika misia jest bliska każdemu dziecku.Dostępne są modele z wiązaniami zakładanymi na normalne buty oraz na buty biegowe, można zamówić same narty lub w komplecie z kijami.
Cena 268 PLN
KARHU TEDDY(wiązania na paski)
   
 Następny model to KARHU JAKT jest to narta przeznaczona do wędrowania po nie przetartym terenie charakteryzuje się stałą długością 160 cm oraz dużą szerokością 10 cm .Do tej narty stosuje się specjalne wiązania które pozwalają chodzić na tych nartach w butach turystycznych tych samych w których chodzimy na co dzień.Ten model jest stosowany w zastępstwie rakiet śnieżnych.Świetnie spisuje się na wędrówkach po lesie w głębokim śniegu z uwagi na są niską wagę i konstrukcję ułatwiającą wyciąganie narty z głębokiego śniegu.Narty dostępne są w wersjach z łuską lub OPTIGRIPEM (łuska bez łuski) .

Cena 763 PLNKARHU JAKT (narty myśliwskie) Wiecej zdjęć z terenu znajdziesz tutaj.W zakładce rakiety śnieżne

Zastrzegam prawo do drobnej korekty cen ze względu na kurs euro oraz zmiany cen u producenta.